Parity at Charis 2020


Date
Jan 11 - 12, 2020
City
Marikina City, Philippines
Venue

Charis School Scarlet St, Marikina, 1811 Metro Manila

Address
Charis School Scarlet St, Marikina, 1811 Metro Manila
Details

Multi Purpose Hall

Organizers
Jolo Endona and Yuji Yoshida
WCA Delegate
Cel Adriane Lalo
Contact

Yuji Yoshida,Jolo Endona

Download all the competition's details as PDF here.
Information
Events
Main event
Competitors
65
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Create a WCA account here if you don't have one.
If this is not your first competition, associate your WCA ID to your WCA account here.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 80 competitors.
The base registration fee for this competition is ₱300 (Philippine Peso).
Registration fees won't be refunded under any circumstance.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend for free.

Registration fee is 300 php which is good for up to 3 events. 50 pesos shall be added for additional event(s). Payment is needed before registrations via the WCA website are approved. Payment-first basis will be implemented for competitors coming from the Philippines.

Base fee starts for first 3 events: 300php
Additional events: 50php

Example:
Competitor registered for Square-One, 4x4, and 5x5= 300php
Additional events 6x6 and 7x7= 50+50= 100php
Total to be paid= 400php

Payment Methods:

BPI Savings
Yuji Yoshida
4029415019

Palawan
Yuji Yoshida
Bacoor, Cavite
09953671684

NOTE: You must write your name in the receipt and send it to this email address for approval:
yujimyoshida@gmail.com

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Lorenzo Layug won with an average of 10.17 seconds in the Square-1 event. Lorenzo Franco Kasilag finished second (14.01) and Yuji Yoshida finished third (17.91).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Brenton Angelo Lo Wong 5.98 8.12 Philippines 9.255.987.517.5910.73
4x4x4 Cube Inigo Miguel B. Palisoc 26.82 31.08 Philippines 26.8229.7031.2132.3232.99
5x5x5 Cube Anyu Zhang (张安宇) 52.30 54.96 China 56.6054.6553.631:04.5852.30
6x6x6 Cube Anyu Zhang (张安宇) 1:36.81 1:40.01 China 1:39.281:43.941:36.81
7x7x7 Cube Anyu Zhang (张安宇) 2:11.67 2:18.35 China 2:19.222:24.172:11.67
3x3x3 Blindfolded Jolo Endona 22.20 39.81 Philippines 25.2222.201:12.01
3x3x3 Fewest Moves Lorenzo Layug 31 36.00 Philippines 313740
Square-1 Lorenzo Layug 7.71 10.17 Philippines 7.7111.3612.278.4010.75
4x4x4 Blindfolded Jolo Endona 5:55.89 DNF Philippines DNFDNF5:55.89
5x5x5 Blindfolded Jaden Lim 8:50.36 DNF Philippines DNF8:50.36DNF
3x3x3 Multi-Blind Jolo Endona 12/13 25:38 Philippines 12/13 25:38
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 1:10.00 Top 50% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
5x5x5 Cube First round Bo2 / Ao5 10:00.00 2 attempts to get < 2:30.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 10:00.00
6x6x6 Cube First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:00.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
7x7x7 Cube First round Bo1 / Mo3 10:00.00 1 attempt to get < 4:30.00 Top 8 advance to next round
Final Mo3 10:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 10:00.00 Top 75% advance to next round
Final Bo3 10:00.00
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
Square-1 First round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Second round Ao5 10:00.00 Top 75% advance to next round
Final Ao5 10:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 50:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 50:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo1 10:00.00 per cube, up to 60:00.00

You are viewing the schedule for the venue Charis School Scarlet St, Marikina, 1811 Metro Manila.
The schedule is displayed in the timezone Asia/Singapore.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Saturday (January 11, 2020)

From 07:00 AM
To 07:30 AM
Registration
Multi Purpose Hall
From 07:30 AM
To 08:30 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Multi Purpose Hall
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 08:30 AM
To 09:15 AM
Square-1 First round
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 09:15 AM
To 10:30 AM
4x4x4 Cube First round
Multi Purpose Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:10.00
Proceed
Top 50% advance to next round
From 10:30 AM
To 11:30 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Multi Purpose Hall
Format
Bo1
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 11:30 AM
To 12:00 PM
Lunch
Multi Purpose Hall
From 12:00 PM
To 01:00 PM
5x5x5 Cube First round
Multi Purpose Hall
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
10:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 2:30.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 01:00 PM
To 02:00 PM
7x7x7 Cube First round
Multi Purpose Hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:30.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 02:00 PM
To 03:00 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Multi Purpose Hall
Format
Bo3
Time limit
50:00.00 cumulative *
From 03:00 PM
To 04:00 PM
6x6x6 Cube First round
Multi Purpose Hall
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
10:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
Proceed
Top 8 advance to next round
From 04:00 PM
To 05:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Multi Purpose Hall
Format
Bo3
Time limit
50:00.00 cumulative *
From 05:00 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Multi Purpose Hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round

Schedule for Sunday (January 12, 2020)

From 07:00 AM
To 07:30 AM
Registration
Multi Purpose Hall
From 07:30 AM
To 08:30 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Multi Purpose Hall
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 08:30 AM
To 09:00 AM
3x3x3 Blindfolded Final
Multi Purpose Hall
Format
Bo3
Time limit
10:00.00
From 09:00 AM
To 09:45 AM
4x4x4 Cube Second round
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 09:45 AM
To 10:30 AM
Square-1 Second round
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
Proceed
Top 75% advance to next round
From 10:30 AM
To 12:00 PM
3x3x3 Cube Final
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 12:00 PM
To 12:45 PM
Lunch
Multi Purpose Hall
From 12:45 PM
To 01:45 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Multi Purpose Hall
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 01:45 PM
To 02:30 PM
7x7x7 Cube Final
Multi Purpose Hall
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 02:30 PM
To 03:15 PM
6x6x6 Cube Final
Multi Purpose Hall
Format
Mo3
Time limit
10:00.00
From 03:15 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Cube Final
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:00 PM
To 04:45 PM
4x4x4 Cube Final
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 04:45 PM
To 05:30 PM
Square-1 Final
Multi Purpose Hall
Format
Ao5
Time limit
10:00.00
From 05:30 PM
To 06:15 PM
Awards
Multi Purpose Hall

From SM Marikina:
- Use the overpass to get across SM Marikina.
- Ride a Montalban jeep and drop off at Concepcion McDonalds.
- Ride a tricycle to Charis School.

From Gateway Cubao:
- Ride a UV Express going to SSS.
- Drop off at Puregold Bay Tree.
- Either walk or ride a tricycle to Charis School.

For the latest updates and announcements regarding the event, please visit the official facebook page of the Philippine Cubers Association.

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.