WCA World Championship 2019


Date
Jul 11 - 14, 2019
City
Melbourne, Victoria, Australia
Venue

Melbourne Convention and Exhibition Centre

Address
1 Convention Centre Place, South Wharf VIC 3006
Details

Plenary

Website
WCA World Championship 2019 website
Organizers
Edward Hollingdale, Ethan Pride, Jeffrey Hobbs, Kerrie Jarman, Paul N. van de Geest, Speedcubing Australia, and Tim McMahon
WCA Delegates
Alex Asbery, Edward Hollingdale, Ethan Pride, James Macdiarmid, Laura Ohrndorf, Liam Sweet, Nathan Seeto, Philippe Virouleau, and Sebastian Robbins
Contact

Speedcubing Australia

Download all the competition's details as PDF here.
Information

For more information including qualification times, travel and much more visit the competition website.

Contact us
We are on Facebook and Instagram!

Events
Main event
Competitors
833
Registration period

Online registration opened and closed .

Registration requirements
This competition is over, click here to display the registration requirements it used.
Register for this competition here.
There is a competitor limit of 1000 competitors.
The base registration fee for this competition is $70 (Australian Dollar).
If your registration is cancelled before you will be refunded 50% of your registration fee.
No on the spot registrations will be accepted.
Spectators can attend paying an entry fee of $20 (Australian Dollar).

If you notify us before 02/06/2019 23:59AEST you will receive a full refund of your event fees but not of your base fee.

The full list of base fees and per event fees can be found on the competition website.

Please note that qualification results apply for this competition. They can be found on the competition website. Competitors must have achieved the qualification result for their events by May 29, 2019.

Guest passes are available for purchase. Each competitor may purchase two (2) 4-day guest passes for $10 (Australian Dollar) each. Additional tickets may be purchased at the competition. Full details can be found on the competition website.

Registration fee includes GST for payments made after February 10th

Highlights
Click here to display the highlights of the competition.

Philipp Weyer won with an average of 6.74 seconds in the 3x3x3 Cube event. Sean Patrick Villanueva finished second (6.78) and Sebastian Weyer finished third (6.81).

World records: Andrew Huang‎ Skewb 0.93 (single); Max Park‎ 7x7x7 Cube 1:44.02 (single) and 7x7x7 Cube 1:50.10 (average); Stanley Chapel‎ 4x4x4 Blindfolded 1:08.07 (single), 4x4x4 Blindfolded 1:21.81 (average), and 5x5x5 Blindfolded 2:38.77 (single).

African records: Timothy Lawrance‎ 3x3x3 Fewest Moves 25 (single) and 3x3x3 Fewest Moves 28.00 (average).

Asian records: Lim Hung (林弘)‎ 3x3x3 With Feet 17.10 (single) and 3x3x3 With Feet 23.29 (average); Makoto Takaoka (高岡誠)‎ Square-1 7.50 (average); Seung Hyuk Nahm (남승혁)‎ 4x4x4 Cube 19.87 (single), 4x4x4 Cube 23.57 (average), 5x5x5 Cube 45.75 (average), 5x5x5 Cube 40.66 (single), 5x5x5 Cube 44.78 (average), and 6x6x6 Cube 1:24.61 (single).

Oceanian records: David Epstein‎ Square-1 8.68 (average); Tom Nelson‎ 3x3x3 Multi-Blind 29/31 57:09 (single).

European records: Amos Nordman‎ Megaminx 34.50 (average); Ciarán Beahan‎ 5x5x5 Cube 38.96 (single) and 6x6x6 Cube 1:27.23 (average); Martin Vædele Egdal‎ 3x3x3 Blindfolded 21.52 (average) and 3x3x3 Blindfolded 19.94 (average).

North American records: Max Hilliard‎ 3x3x3 Blindfolded 16.23 (single).

South American records: Manuel Gutman‎ 3x3x3 Blindfolded 20.81 (average) and 5x5x5 Blindfolded 6:13.53 (single).

Event Name Best Average Citizen of Solves
3x3x3 Cube Philipp Weyer 5.97 6.74 Germany 9.637.266.245.976.73
2x2x2 Cube Jiazhou Li (李佳洲) 1.34 1.49 China 1.381.663.661.341.42
4x4x4 Cube Max Park 19.08 21.58 United States 19.7419.0823.2924.1121.72
5x5x5 Cube Max Park 40.79 41.43 United States 41.6440.8140.7941.8342.31
6x6x6 Cube Max Park 1:17.49 1:20.40 United States 1:24.591:17.491:19.12
7x7x7 Cube Max Park 1:44.02 WR 1:50.10 WR United States 1:44.021:50.941:55.33
3x3x3 Blindfolded Manuel Gutman 18.44 20.81 SAR Argentina 21.4222.5718.44
3x3x3 Fewest Moves Firstian Fushada (符逢城) 24 25.33 Indonesia 252724
Christopher Chi 24 25.33 United States 242725
3x3x3 One-Handed Max Park 9.69 10.48 United States 9.699.7110.4211.3212.44
Clock Yunhao Lou (娄云皓) 4.42 4.73 China 4.824.704.67DNF4.42
Megaminx Juan Pablo Huanqui 28.20 33.81 Peru 34.3532.1235.8434.9628.20
Pyraminx Tymon Kolasiński 1.98 2.40 Poland 2.864.141.982.082.25
Skewb Noriyuki Okada (岡田典之) 2.38 3.00 Japan 3.132.522.384.973.35
Square-1 Aiden Bartlett 6.82 7.60 United States 8.066.828.817.267.49
4x4x4 Blindfolded Stanley Chapel 1:08.07 WR 1:21.81 WR United States 1:37.101:08.071:20.27
5x5x5 Blindfolded Stanley Chapel 2:38.77 WR DNF United States DNFDNF2:38.77
3x3x3 Multi-Blind Graham Siggins 51/54 59:06 United States 50/54 1:00:0051/54 59:06
3x3x3 With Feet Lim Hung (林弘) 17.10 AsR 23.29 AsR Malaysia 23.3117.1026.9719.59DNF
Event Round Format Time limit Cutoff Proceed
3x3x3 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 400 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 80 advance to next round
Semi Final Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
2x2x2 Cube First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 10.00 Top 200 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Cube First round Ao5 2:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 2:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 2:00.00
5x5x5 Cube First round Ao5 3:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 3:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
6x6x6 Cube First round Bo1 / Mo3 5:00.00 1 attempt to get < 3:00.00 Top 16 advance to next round
Final Mo3 5:00.00
7x7x7 Cube First round Bo1 / Mo3 6:00.00 1 attempt to get < 4:00.00 Top 16 advance to next round
Final Mo3 6:00.00
3x3x3 Blindfolded First round Bo3 5:00.00 cumulative * Top 80 advance to next round
Second round Bo3 5:00.00 cumulative * Top 16 advance to next round
Final Bo3 5:00.00 cumulative *
3x3x3 Fewest Moves Final Mo3 1 hour
3x3x3 One-Handed First round Ao5 1:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Clock First round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Megaminx First round Bo2 / Ao5 3:00.00 2 attempts to get < 1:30.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 3:00.00
Pyraminx First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 10.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Skewb First round Bo2 / Ao5 1:00.00 2 attempts to get < 10.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
Square-1 First round Ao5 1:00.00 Top 80 advance to next round
Second round Ao5 1:00.00 Top 16 advance to next round
Final Ao5 1:00.00
4x4x4 Blindfolded Final Bo3 15:00.00 cumulative *
5x5x5 Blindfolded Final Bo3 30:00.00 cumulative *
3x3x3 Multi-Blind Final Bo2 10:00.00 per cube, up to 60:00.00
3x3x3 With Feet First round Ao5 2:00.00 Top 12 advance to next round
Final Ao5 2:00.00

You are viewing the schedule for the venue Melbourne Convention and Exhibition Centre.
The schedule is displayed in the timezone Australia/Melbourne.

Display the schedule as:
ALL

Schedule for Thursday (July 11, 2019)

From 08:30 AM
To 09:45 AM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 1)
Room 105
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 09:30 AM
To 10:30 AM
Multiblind Puzzle Submission
Room 105
From 09:50 AM
To 10:20 AM
3x3x3 With Feet First round
Plenary 1
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 12 advance to next round
From 10:30 AM
To 10:45 AM
3x3x3 With Feet Final
Plenary 1
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 11:00 AM
To 12:00 PM
Clock First round
Plenary 1
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:30 AM
To 12:45 PM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 1)
Room 105
Format
Bo2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 12:00 PM
To 01:30 PM
Square-1 First round
Plenary 1
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 01:30 PM
To 02:30 PM
Lunch
Plenary 1
From 02:15 PM
To 03:30 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 2)
Room 105
Format
Mo3
Time limit
1 hour
From 02:30 PM
To 06:10 PM
6x6x6 Cube First round
Plenary 1
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
5:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 3:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:30 PM
To 06:10 PM
7x7x7 Cube First round
Plenary 1
Format
Bo1 / Mo3
Time limit
6:00.00
Cutoff
1 attempt to get < 4:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:40 PM
To 04:55 PM
4x4x4 Blindfolded Final
Room 105
Format
Bo3
Time limit
15:00.00 cumulative *
From 06:20 PM
To 07:35 PM
3x3x3 Fewest Moves Final (Attempt 3)
Room 105
Format
Mo3
Time limit
1 hour

Schedule for Friday (July 12, 2019)

From 09:00 AM
To 10:45 AM
5x5x5 Cube First round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 09:00 AM
To 09:15 AM
Multiblind Puzzle Submission
Room 105
From 10:30 AM
To 11:45 AM
3x3x3 Multi-Blind Final (Attempt 2)
Room 105
Format
Bo2
Time limit
10:00.00 per cube, up to 60:00.00
From 10:45 AM
To 12:45 PM
4x4x4 Cube First round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 12:45 PM
To 01:30 PM
Lunch
Plenary 2
From 01:30 PM
To 02:45 PM
Skewb First round
Plenary 2
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 10.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 02:05 PM
To 04:00 PM
5x5x5 Blindfolded Final
Room 105
Format
Bo3
Time limit
30:00.00 cumulative *
From 02:45 PM
To 03:45 PM
Square-1 Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 02:45 PM
To 04:45 PM
Pyraminx First round
Plenary 2
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 10.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 04:45 PM
To 05:15 PM
Opening Ceremony
Plenary 2
From 05:15 PM
To 05:40 PM
6x6x6 Cube Final
Plenary 2
Format
Mo3
Time limit
5:00.00
From 05:40 PM
To 05:55 PM
Clock Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 05:55 PM
To 06:10 PM
Square-1 Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 06:10 PM
To 06:35 PM
7x7x7 Cube Final
Plenary 2
Format
Mo3
Time limit
6:00.00

Schedule for Saturday (July 13, 2019)

From 09:00 AM
To 10:45 AM
2x2x2 Cube First round
Plenary 2
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
1:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 10.00
Proceed
Top 200 advance to next round
From 10:45 AM
To 12:25 PM
3x3x3 One-Handed First round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 11:45 AM
To 12:35 PM
4x4x4 Cube Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:35 PM
To 01:30 PM
Lunch
Plenary 2
From 01:30 PM
To 02:20 PM
3x3x3 Blindfolded First round
Plenary 2
Format
Bo3
Time limit
5:00.00 cumulative *
Proceed
Top 80 advance to next round
From 02:20 PM
To 03:20 PM
Megaminx First round
Plenary 2
Format
Bo2 / Ao5
Time limit
3:00.00
Cutoff
2 attempts to get < 1:30.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 03:20 PM
To 06:00 PM
3x3x3 Cube First round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 400 advance to next round
From 06:00 PM
To 06:25 PM
5x5x5 Cube Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 06:25 PM
To 06:45 PM
Skewb Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 06:45 PM
To 07:30 PM
Dinner
Plenary 2
From 07:30 PM
To 08:30 PM
Rubik's Nations Cup 2019
Plenary 2

Schedule for Sunday (July 14, 2019)

From 09:00 AM
To 10:20 AM
3x3x3 Cube Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 80 advance to next round
From 10:20 AM
To 11:00 AM
2x2x2 Cube Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:00 AM
To 11:20 AM
3x3x3 One-Handed Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:20 AM
To 11:40 AM
3x3x3 Blindfolded Second round
Plenary 2
Format
Bo3
Time limit
5:00.00 cumulative *
Proceed
Top 16 advance to next round
From 11:40 AM
To 12:00 PM
Pyraminx Second round
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:00 PM
To 12:20 PM
3x3x3 Cube Semi Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
Proceed
Top 16 advance to next round
From 12:20 PM
To 01:05 PM
Lunch
Plenary 2
From 01:05 PM
To 01:25 PM
Megaminx Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 01:25 PM
To 01:40 PM
Skewb Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 01:40 PM
To 02:00 PM
3x3x3 One-Handed Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:00 PM
To 02:15 PM
Pyraminx Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 02:15 PM
To 02:35 PM
5x5x5 Cube Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
3:00.00
From 02:35 PM
To 02:55 PM
3x3x3 Blindfolded Final
Plenary 2
Format
Bo3
Time limit
5:00.00 cumulative *
From 02:55 PM
To 03:15 PM
4x4x4 Cube Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 03:15 PM
To 03:35 PM
2x2x2 Cube Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
1:00.00
From 03:35 PM
To 03:50 PM
Break
Plenary 2
From 03:50 PM
To 05:35 PM
3x3x3 Cube Final
Plenary 2
Format
Ao5
Time limit
2:00.00
From 05:35 PM
To 06:05 PM
Awards
Plenary 2

Time limit

If you reach the time limit during your solve, the judge will stop you and your result will be DNF (see Regulation A1a4).
A cumulative time limit may be enforced (see Regulation A1a2).

Cutoff

The result to beat to proceed to the second phase of a cutoff round (see Regulation 9g).

Format

The format describes how to determine the ranking of competitors based on their results. The list of allowed formats per event is described in Regulation 9b. See Regulation 9f for a description of each format.